Motto:We serve

Kontakt:

LCI - D 122, ČR a SR
sekretariát
Ondříčkova 48
130 00 Praha 3

WEB centrály - LCI (IALC)

FB logo  Facebook


Naši partneři ve Visegradu:

POLAND  Polští Lioni

HUNGARY  Maďarští Lioni


Naši partneři pro pomoc
zrakově postiženým

LOGO SONS

LOGO UNSS


Fakturační údaje

Sídlo sdružení:
LCI - D 122, ČR a SR
náměstí 14. října 496/13
150 00  Praha 5
Česká republika

 

Nemocnica v Keni

Další dokumenty k projektu jsou na konci této stránky

autor: PDG Tibor Buček

Celkový pohled na nemocnici

Už viac rokov v distrikte rezonuje program výstavby nemocnice v Keni.

Program sa zrodil z návrhu a možno povedať aj z prosby jedného kenského liona, ktorý bol na návšteve nemeckých lionov v Stuttgarte v roku 2006. Počas spoločenského večera na tomto stretnutí Josphat MuthumbiLC Thika – Kilimambogo v Distrikte 411-A oslovil vtedy nastupujúceho guvernéra, aby formou svojho guvernérskeho programu pomohol domorodcom v oblasti lesnej buši, výstavbou malej nemocničky. Projekt sa podaril a v júni 2007 bola malá nemocnička v Mukuyu-ini daná do prevádzky. Osvedčila sa natoľko, že o tri roky neskôr sme boli dopytovaní ju rozšíriť. Projekt s prístavbou ďalšieho pavilónu sa podaril a v septembri roku 2011 bola aj ďalšia časť nemocničky v lesnej oblasti uvedená do prevádzky. Nemocnica má svoju štátnu licenciu a poskytuje pre svoje okolie veľkú pomoc šesť dní v týždni v ordinačných hodinách 8.00-13.00 a 14.00-17.00 hod.

Lion Dr. George Karanja, lekársky garant a vrchná sestra Martha Wangari, účastníkom otvorenia prezentovali využitie a prevádzku nemocnice. Podrobné využitie zariadenia bolo viackrát prezentované členom kabinetu nášho distriktu.

Tento „náš hospital“ poskytuje naozaj rôznorodé vyšetrenia v rozsahu zdravotníckeho strediska a na úrovni obvodných praktických lekárov, t.j. odbery krvi, testy HIV, meranie tlaku, EKG a poskytovanie úkonov prvej pomoci pri ťažších ochoreniach, infekčných chorobách a pri úrazoch, ako sú zlomeniny, popáleniny a pod. Novou prístavbou sa vylepšili podmienky pre gynekologické úkony. Najmä pôrodnícke oddelenie ženská časť domorodcov privítala s veľkým uspokojením.

Meno nemocnice v spojitosti s našim distriktom je veľmi pozoruhodné. Totiž symbolika skrývajúca sa v názve tejto nemocnice, nesie v sebe meno dvoch spolupatrónov Česka a Slovenska, Cyrila a Metoda. Povolenie na tento názov sme obdržali osobne u kardinála Keni J. Em. John Njue. Popri návšteve účastníkov otváracieho ceremoniálu je len prirodzené, že sa plánujú aj mnohé stretnutia s inými kenskými klubmi. Tieto zážitky bývajú silným zdrojom energie ísť ďalej a tiež sa budujú nadštandardné priateľské vzťahy s klubmi v Keni.

Mnohokrát kenskí priatelia nemajú na jednorazovú stavebnú investíciu. Tomu vieme pomôcť my. Ale naši priatelia majú zas na to, aby investovali svoju prácu a energiu na prevádzku nemocnice. A to je dôležité. Je treba priznať, že pri prvom vstupe na cudzie africké prostredie v roku 2006 sme mali obavy, ako sa s našimi financiami naloží. Po dvojnásobnej medzikontrole, sme sa postupne presvedčili, že naši kenskí partneri LC Thika – Kilimambogo sú seriózni a vynikajúci.

Druhá obava nastala po uvedení nemocničky do prevádzky. Vynárala sa otázka, ako sa nemocnica bude v skutočnosti aj využívať? Budú ju podľa prísľubu a podľa dohody správne prevádzkovať naši kenskí partneri? Tieto obavy sú za nami. Presvedčili sme sa, že projekt je životaschopný a prináša doslova požehnanie pre ľudí v lesnej oblasti Mukuyu-ini. Ako teda ďalej? V súčasnosti je hotová dostavba tretej etapy, ktorá vylepšila podmienky pre starostlivosť aj tým, že personál môže v objekte tiež bývať. Týmto sa zvýšila prístupnosť domorodých obyvateľov k lekárskej starostlivosti aj počas neskorých hodín resp. aj v noci.


Další dokumenty k projektu

Vytvořil Creos CZ