Motto:We serve

Kontakt:

LCI - D 122, ČR a SR
náměstí 14. října 496/13
Praha 5

Fakturační údaje a sídlo

WEB centrály - LCI (IALC)


 Najdete nás i zde:

FB logo  Facebook

Instagram logo  @lions_clubs_d122

Linkedin  Linkedin

YouTube


Naši partneři ve Visegradu:

POLAND  Polští Lioni

HUNGARY  Maďarští Lioni


Naši partneři pro pomoc
zrakově postiženým

LOGO SONS

LOGO UNSS


 

 

Otevírání 2. etapy nemocnice - Jambo Lions

„Jambo Lions!" zdraví keňští lioni

autoři: Svatava a Květoslav Němcovi
převzato z časopisu LION 3/2011

Asante sana rafiki zangu, srdečně děkují členové LC of Thika Kilimambogo z D 411-A svým přátelům z D-122, kteří svými finančními příspěvky napomohli k realizaci druhé etapy projektu

„St. Cyril & Metod Lions Health Centre Mukuyu-ini“.

Bylo nás deset a byli jsme při tom! Co bylo důvodem našeho rozhodnutí, účastnit se slavnostního ceremoniálu otevření? Byla to touha seznámit se s liony jiných, zcela odlišných kultur, či zvědavost, dovědět se víc o mezinárodních projektech v Africe, které jsou již mnoho let realizovány liony ze sousedních zemí – Německa, Rakouska, Itálie, anebo to byla v nás zakořeněná nedůvěra v realizaci a kontrola správnosti investovaných prostředků přímo na místě? Nevím. Ale přesvědčili jsme se na vlastní oči a tímto osvědčujeme zhlédnuté!

Distriktní projekt lionského roku 2010–2011 guvernéra Oldřicha Choděry byl pečlivě připravován koordinační komisí pod vedením aktivního Tibora Bučeka již od října 2010. I přes nepříznivou ekonomickou situaci, která nesvědčí sponzorským darům „do neznáma“, se nakonec podařilo vybrat potřebnou částku 25 000 dolarů od „osvícených“ lionských klubů a lionů-jednotlivců, za kterou měla být realizována přístavba druhé části stávající nemocnice.

Celkový pohled na nemocnici

Oficiální slavnostní otevření bylo plánováno na 18. září 2011 a prostřednictvím regionálních a zónových chairmanů byl proveden nábor zájemců na „Expedici Keňa II“. Nás deset této výzvy využilo a nelitovalo! Kromě úchvatného slavnostního ceremoniálu otevření jsme prožili nezapomenutelný týden plný jedinečných zážitků v bohatém programu, který pro nás pečlivě připravili keňské lionské kluby.

Tímto osvědčujeme, že partnerský lionský klub LC of Thika Kilimambogo naplnil svůj příslib z června 2007 a postaral se o zprovoznění, zajištění chodu a využití námi postavené první části budovy nemocnice v Mukuyu-ini, která funguje pro své pacienty šest dní v týdnu v ordinačních hodinách 8–13 a 14–17 hod.

Otevření nemocnice Plakety s věnováním

Lion Dr. George Karanja, lékařský garant, a vrchní sestra Martha Wangari nám prezentovali využití a provoz nemocnice. Tento „náš hospital“ poskytuje veškerá vyšetření v rozsahu našeho zdravotního střediska na úrovni obvodních praktických lékařů, tj. odběry krve, testy HIV, měření tlaku, EKG a poskytování úkonů první pomoci při těžších onemocněních, infekčních chorobách a při úrazech – ošetření zlomenin, popálenin apod. Protože „naše nemocnice“ obdržela státní certifikaci a její využití pro širokou spádovou oblast se osvědčilo, vznikla přirozená potřeba jejího rozšíření s navýšením kapacity.

Gianfranco Cicogna a Tibor Buček

Byli jsme úspěšní i při plnění speciálního požadavku na obstarání odborného zdravotního personálu, a to ve spolupráci s místním Řádem maltézských rytířů: Naše pozvání na slavnostní ceremoniál přijal přímo vyslanec Řádu v Nairobi, elegantní gentleman J. E. Gianfranco Cicogna, který akceptoval naši žádost a přímo na místě dohodl konkrétní postup s koordinátorem pro Afriku Paulem Ochiengou a lionem Josphatem Muthumbim. Kromě slavnostní mše a ceremoniálu otevření nám naši lionští přátelé připravili bohatý program. V rámci setkání s lionskými kluby této části rovníkové Afriky jsme se seznámili s činností lionů a s jejich projekty. Významné je jejich aktivní působení v oblasti vzdělávání: výstavba a pomoc při provozu škol v buši, což bylo dokumentováno návštěvami tří internátních škol – základní chlapecké školy School at Kaharati, střední školy dívčí (Chania Girls High School) a St. Patrick’s School pro mentálně postižené.

Nezapomenutelných zážitkem byla naše účast na regionálním maratonu UAP Ndakaini, pořádaném pod heslem „Run for water, Run for life“, což byla praktická ukázka dalších aktivit místních lionů, kteří účinně spolupracují s pořadateli sportovních, humanitárních a ekologických akcí ve svém regionu.

Maraton

Silným zážitkem byla návštěva Mount Kenya University v Nairobi s přátelským posezením s rektorem a členy Akademické rady University a návštěva prestižní Oční kliniky Lions Sightfirst Eye Hospital Loresho, největší a nejvýznamnější v Africe, vybudované a sponzorované LCI z USA, jakož i návštěva radnice v Thice. V podmínkách, které jsou nesrovnatelné, vysoce hodnotíme úlohu lionů, jejich snahu o naplňování základních principů lionismu, jejich angažovanost a pomoc v různých oblastech života regionu a nelze jim než závidět i vysokou úroveň společenské prestiže, které se po zásluze těší.

I krása keňské přírody nám nebyla odepřena. Safari jsme absolvovali v regionu Mt. Kenya a Ol Pejeta Games Corservancy, navštívili jsme nejimpozantnější keňské vodopády Thomson’s Falls, projeli náhorní plošinu ve výšce 2360 m n. m. s výhledem na Velkou příkopovou propadlinu, zastavili se přímo na rovníku u Nanyuki a objeli úpatí druhé nejvyšší hory Afriky – Mt. Kenya, Kirinjagy – plné eukalyptových, čajových a kávových plantáží.

Na ananasových plantážích nás „náš lion“ – hlavní agronom – obeznámil s pěstováním ananasů a pohostil nás skvělými plody uříznutými mačetou přímo na plantáži. Jejich úžasná chuť patřila k našim největším kulinářským zážitkům!

Na rovníku

Odjížděli jsme na „misi do Afriky“ se smíšenými pocity, umocněnými i nepříjemnými stavy po naočkované vakcíně žluté zimnice, ale vraceli jsme se nadšení, zdraví a šťastní, plni krásných zážitků a pocitů, bohatší o nové krásné přátelské vztahy! Daleko od domova, v rovníkové Africe jsme navíc prožili pocit hrdosti, že jsme lioni, že patříme do velké světové rodiny lionů a že jazyková bariéra a rozdílnost kultur nebrání plnit společné poslání, které srdcem cítíme.

Vážení lionští přátelé, přiložené fotografie a hlavně videonahrávka dokumentují, že vynaložené finanční prostředky našimi kluby, ale i naše nemalé osobní náklady na cestu a dary byly v plném rozsahu zhodnoceny! Hospital našeho D-122 stojí a pod aktivním dohledem místního LC of Thika Kilimambogo funguje a lidem na africkém kontinentě přináší to nejcennější – ZDRAVÍ !

Lionské We Serve je naplněno v praxi a navíc s mezinárodní ideou lionské lidské sounáležitosti.

Mungu akubariki, rafiki zangu! Bůh nám žehnej, naši milí přátelé!

 

Videonahrávka ke stažení - 250 MB

Kompletní fotogalerie je ZDE

Vytvořil Creos CZ