Motto:We serve

Kontakt:

LCI - D 122, ČR a SR
náměstí 14. října 496/13
Praha 5

Fakturační údaje a sídlo

WEB centrály - LCI (IALC)


 Najdete nás i zde:

FB logo  Facebook

Instagram logo  @lions_clubs_d122

Linkedin  Linkedin

YouTube


Naši partneři ve Visegradu:

POLAND  Polští Lioni

HUNGARY  Maďarští Lioni


Naši partneři pro pomoc
zrakově postiženým

LOGO SONS

LOGO UNSS


 

 

Daniel Rochlitz – Lion s veľkým srdcom.

Pre charter prezidenta Lions Clubu Košice Cassovia Daniela Rochlitza je pomoc utečencom pred vojnou poslaním a zároveň každodennou realitou. Utrpenie nevinných ľudí je preňho hnacím motorom a neutíchajúcou motiváciou.

Na hranice s Ukrajinou sa vybral hneď v prvých dňoch po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Doteraz zabezpečil ubytovanie pre viac ako 300 utečencov pred vojnou na Ukrajine a v spolupráci s členmi svojho Lions Clubu Košice Cassovia, I. Lions Clubu Košice a Dištriktu 122 im zabezpečujú potrebnú starostlivosť.

„Prvé dni vojny. Noc – hranica Veľké Slemence. Hraničný priechod len pre peších. Množstvo žien a detí, smútok v očiach, plač, zima. Matky s deťmi, častokrát naľahko oblečenými, zabalenými len v uterákoch a tenkých dekách, čakajú dlhé hodiny na hraničnom priechode, kým na nich príde rad a s plačom opúšťajú svoju vlasť. Je veľká zima, najmä deťom. Kým čakajú na ďalšiu pomoc, rozdávame im potraviny, deky, powerbanky. Pred zimou sa striedavo zohrievajú u mňa v aute.“ – spomína Daniel.

Ďalej hovorí: „Od prvých dní sme si ukrajinské rodiny “adoptovali” a zabezpečujeme im oblečenie, stravu, lekárske vyšetrenia, internet a notebooky na online vyučovanie, staráme sa o ich voľný čas, návštevu kostolov a zaradenie sa do komunít. Žijeme s nimi aj spoločenským životom. Boli sme pri nácviku a hudobnom vystúpení ukrajinskej speváčky Larisy a malej klaviristky Irinky, tiež na vernisáži v Krajskej galérii v Prešove a na spoločenskom podujatí pre ukrajinské rodiny organizovanom evanjelickou cirkvou v Prešove.“

Daniel so svojimi pomocníkmi popri každodennom kontakte s ukrajinskými rodinami zabezpečil aj odvoz zdravotníckeho materiálu od Lionov z Nemecka (Lions Club Rhein Wied) do nemocnice v Mukačeve.

V apríli spoločne s Divadlom Alexandra Duchnoviča, sestrou Maristellou a Lions Clubom Košice Cassovia zorganizovali divadelné predstavenie pre ukrajinské deti, tiež spoločné varenie ukrajinského boršču a samozrejme aj potravinovú pomoc pre rodiny. Účasť bola bohatá – asi 200 ľudí.

V tejto ťažkej dobe zažívajú Lioni aj radostné chvíle. Rodinke z Mariupola sa narodilo bábätko. „3. mája sme z pôrodnice priviezli šťastnú mamičku a malú Anabel. Pomáhame im od prvých dní vojny.“ spomína Daniel.

5. mája 2022 zasa píše: „Dnes som zakúpil chladničku a varič pre sedemnásťčlennú komunitu ukrajinských žien a detí v Prešove. Po oboznámení sa s ich, v skutku ťažkou, situáciou som všetkým z prostriedkov zaslaných z nášho dištriktu zakúpil aj potraviny. Táto skupina prestala od 15. apríla dostávať organizovanú potravinovú pomoc a ostali bez pomoci a finančných prostriedkov. Sľúbil som im potravinovú pomoc od Lionov aj do budúcna.“

Daniel pokračuje. „Včera som ubytoval ďalšiu babičku. Prišla za vnúčatami a pravnúčatami z okupovaného Chersonu. A hneď sme pre všetkých doručili aj potraviny. Babička ďakuje za pomoc všetkým Lionom.“

10. mája 2022 zapísal Milan Ondruš

Vytvořil Creos CZ